Poševní zánět (v lékařské zprávě – kolpitis) patří mezi nejčastější gynekologické potíže a je vždy důsledkem narušení přirozeně kyselého prostředí pochvy. Projevuje se nepříjemným výtokem, který má nepřirozenou barvu anebo konzistenci a je doprovázen podrážděním zevního genitálu, což se projevuje pálením, svěděním, popřípadě otokem a zarudnutím.
ANO, příčinou zánětu je INFEKCE, která může být podle původce virová, bakteriální, houbová/kvasinková nebo parazitární, tak PROČ je důležité mluvit o narušení poševního prostředí?
Většina žen vyžaduje jednoduché vyšetření a rychlou léčbu. To může stačit u žen, které výtoky netrápí často, ale zdaleka to nestačí, jakmile jsou potíže velmi časté anebo nereagují na běžnou léčbu nasazenou gynekologem. Právě v těchto případech je nutné, aby se žena nespokojila jen s diagnózou „infekce“, ale začala pátrat po OPRAVDOVÉ PŘÍČINĚ narušení přirozeného prostředí pochvy!
Poševní sliznice je v mnoha ohledech výjimečné prostředí. Na jednu stranu má vrozenou schopnost odolávat infekci, současně však dokáže tolerovat imunologicky cizorodý materiál jako je sperma.
Povrch pochvy je tvořen několika vrstvami buněk, díky čemuž je pochva dobře odolná proti zranění. Současně je tento povrch osídlen širokým spektrem mikrobů – nejvíce jsou zastoupeny Lactobacily, ale také Ureaplasmata, Gardnerely, Mykoplazmata, Streptokoky, Stafylokoky, Enterokoky, E.coli, Bacteroidy, Bifidobacterie a další, které tvoří tzv. vaginální mikrobiom. Více si můžete přečíst i zde.
Aby vaginální mikrobiom dokázal zabránit vstupu nežádoucí infekce, musí jej tvořit zdravá poševní sliznice a zdravá bakteriální mikroflóra.
Mezi jednotlivými mikrobiálními kmeny osídlujícími pochvu dochází neustále k vzájemnému působení, kdy jeden kmen vytváří podmínky výhodné nebo naopak nežádoucí pro kmen jiný. Současně je přítomnost a rozmanitost těchto kmenů ovlivňována hormonálními změnami během menstruačního cyklu, resp. během celého života ženy a také tím, jak dobře funguje náš trávicí trakt a střevní mikrobiom.
FAKT č.1: Vaginální mikrobiom je propojen s mikrobiomem střeva.
Střevní mikrobiom obsahuje velké množství mikrobů (udává se, že může vážit až 2 kg) a je také nejvíce prozkoumán. Existují vědecké důkazy o tom, že ovlivňuje celou řadu životních procesů v našem těle, naše zdraví a dokonce naši náladu, myšlenky a postoje.
Pokud je rovnováha střevního mikrobiomu narušena, vzniká dysbióza, která zvyšuje riziko nejen tak „banálních“ potíží jako je poševní zánět, ale v případě závažného rozvratu mikrobiomu může docházet i k chronickým autoimunitním zánětům nebo i nádorovému onemocnění.
To, že trpíme dysbiózou, poznáme snadno – trápí nás nadýmání, plynatost, průjmy nebo zácpa, míváme silnou chuť na sladké, objevují se kožní problémy i potíže psychického rázu jako je únava, deprese, podrážděnost a nervozita.
Nic z toho přece nemůže souviset s opakujícími se záněty pochvy!?! Opak je pravdou!
Pokud náš střevní mikrobiom nefunguje správně,
FAKT č.2: Nejdůležitější podmínkou pro zachování poševní rovnováhy je hormonální rovnováha, díky níž si pochva udržuje kyselé pH a dostatek lactobacilů.
Estrogeny, ať už vlastní nebo podané formou léku např. v menopauze, podporují růst a výživu epitelových buněk pochvy, tvorbu dostatečného množství vrstev a stimulují v těchto buňkách tvorbu glykogenu.
Estrogeny také zvyšují tvorbu enzymů, které štěpí glykogen na glukózu a fruktózu, z nichž fermentací vyrábí lactobacily kyselinu mléčnou.
Kyselina mléčná zajišťuje zvýšenou kyselost v pochvě – nižší pH – v rozmezí 4-4,5, což zvýhodňuje lactobacily a podporuje jejich růst.
Druhou hlavní funkcí Lactobacilů je chránit poševní sliznici před napadením cizími patogeny tím, že produkují peroxid vodíku a další baktericidní látky, které potlačují růst patologických bakterií.
Menstruační cyklus a jeho hormonální rovnováha anebo nerovnováha úzce ovlivňuje imunitní reakci u žen. Ženy mají oproti mužům výhodu ve větší odolnosti vůči nemoci a za tuto výhodu může estrogen – ženský pohlavní hormon. Testosteron – mužský pohlavní hormon totiž potlačuje fungování imunitního systému.
Sama si můžete, pokud je váš menstruační cyklus v pořádku, tento fakt vypozorovat.
⬇️⬇️⬇️
Během normálního menstruačního cyklu se hladiny hormonů cyklicky mění – pro připomenutí zde. Hladina estrogenů je nejnižší na konci druhé fáze – sekreční, kdy plánuje naše tělo přijmout oplozené vajíčko a zvýšená imunita by mohla uchycení embrya zabránit. Nejodolnější jsou tedy ženy během folikulární fáze a ovulace.
Právě proto může nedostatek estrogenů, a tedy ztráta menstruačního cyklu, ať už nemocí, přirozeně menopauzou nebo uměle antikoncepcí, znamenat větší náchylnost k poševním infekcím.
Nechci teď stavět všechny ženy užívající antikoncepci před těžké dilema, zda vysadit či ne, protože ne vždy platí antikoncepce = zánět. Dopad nechtěného těhotenství na život ženy je těžší a jsou uživatelky antikoncepce, které na opakované záněty netrpí a mají pocit plného zdraví. Těmto ženám však není tento článek primárně určen…
Pokud však cítíte opak, vrací se vám často poševní zánět, jste unavená, máte často migrénu nebo trávicí potíže a trpíte častými změnami nálady, měly byste začít podporovat svoji hormonální rovnováhu a svůj střevní mikrobiom, a tím i vaši imunitu.
Cest, jak to udělat, existuje několik. Ne všechny jsou jednoduché a ne všechny fungují ihned, ale pokud se ke změně rozhodnete a provedete nezbytné kroky, třeba tak, jak je je popisuji v e-booku „Zdravý mikrobiom“, bude vás na konci čekat více energie, spokojenosti a zdraví.
Pozn.: uvědomte si prosím, že pokud se některé příznaky nezlepšují, je nezbytné, aby jste svůj stav konzultovala se svým lékařem!