Jsem těhotná?

Snažíte se o miminko a konečně se vám opozdily měsíčky. To je skvělá zpráva, zvlášť když na těhotenském testu najdete silnou barevnou čárku. Pak stačí jen zavolat vašemu gynekologovi a objednat se na vyšetření. 

Horší pocit a pochybnosti budete mít, pokud se čárka neobjeví nebo bude slabá. Zachovejte však chladnou hlavu. Cítíte se jinak dobře? Nic vás nebolí? Pak není nutné panikařit. 

Těhotenský test je stále nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jste těhotná a nejlepší je zopakovat test za několik dnů znovu, až bude hladina těhotenského hormonu vyšší a test už těhotenství spolehlivě rozpozná. 

Těhotenský hormon – HCG (Human ChorioGonadotropin) se začíná v těle ženy tvořit v okamžiku, kdy se oplodněné vajíčko uchytí v děloze. K tomu dochází při pravidelném menstruačním cyklu zhruba 12.-14.den po ovulaci, tedy přibližně v době očekávané menstruace. 

Může však dojít i k nečekanému posunu ovulace, a to i o několik dnů dopředu nebo o několik dnů zpátky, proto existují ženy, které mají test pozitivní i před očekávanou menstruací a jiné až týden po. 

Hladiny HCG stoupají u nekomplikovaného těhotenství rychle, zdvojnásobují se co 48 hodin. V době očekávané menstruace jsou hodnoty obvykle od 10mIU/ml do 100mIU/ml. Vyšší hladiny jsou u vícečetného těhotenství. 

HCG je zjistitelný v moči i krvi těhotné ženy.  


Právě přítomnost HCG v moči využívají těhotenské testy pro domácí použití:

Domácí těhotenské testy se dají běžně koupit v drogériích nebo lékárnách. Jejich citlivost se pohybuje od 10mIU/ml do 40mIU/ml, ale ne všechny testy jsou kvalitní a dostatečně citlivé.

Nejběžnějším typem těhotenského testu je proužkový, při kterém se test ponoří po vyznačenou rysku do předem zachycené ranní moče. V případě pozitivního výsledku se objeví dvě čárky. Nevýhodou je menší přesnost při nízkých hladinách těhotenského hormonu, čárka na testu může být velmi slabá nebo se neobjeví vůbec. To se obvykle stane, pokud si test uděláte ihned v den vynechané menstruace. Pokud odložíte provedení testu o několik dnů (2-3 dny), bude test přesnější. 

Kazetové těhotenské testy jsou dražší, ale tím že obsahují testovací okénko, do kterého se nanáší moč kapátkem, odpadá riziko chyby při nedostatečném ponoření proužkového testu. Nevýhodou je, že opět musíte ranní moč nejprve zachytit do nějaké čisté nádoby nebo skleničky.

Toto nepohodlí obcházejí testy do proudu moči. Jsou sice nejdražší, ale nepotřebujete k provedení testu nic jiného než toaletní mísu.


Jak test správně provádět zjistíte v konkrétním příbalovém letáčku a je nezbytné tyto pokyny dodržet, jinak může být výsledek testu nespolehlivý.

To, co platí vždy je, že se musí objevit tzv. kontrolní čárka, která ukazuje, že test je proveden správně. Pokud se už žádná další čárka neobjeví, je test negativní. Pokud se objeví dvě čárky, jste těhotná. Kdyby se na testu neobjevila žádná čárka, je test neplatný.

I když existují na trhu těhotenské testy, které slibují, že rozpoznají HCG v jakékoliv denní době, je provádění testu nejlepší z ranní moče, která je nejvíce koncentrovaná.

I přes jednoduchost a dostatečnou spolehlivost těhotenských testů může těhotenství jednoznačně potvrdit až váš gynekolog. K správnému objednání budete potřebovat termín vaší poslední menstruace nebo alespoň den, kdy byl váš test poprvé pozitivní. 

Nutnost vyšetřit hladinu HCG z krevního odběru posuzuje lékař. Při nekomplikovaném začátku těhotenství se běžně nezjišťuje, ale v případě zájmu si může žena toto vyšetření z krve zaplatit. Vyšetření stojí cca 200 Kč.

Není výjimkou, že budete objednána až za několik dnů. Na ultrazvuku sice může být těhotenství viditelné už ve 4.týdnu jako tzv. gestační váček, ale celý plod s tlukoucím srdíčkem je spolehlivě viditelný nejdříve od 6.týdne těhotenství. A protože pochopitelným přáním ženy je slyšet ujištění „že je všechno v pořádku“ už během prvního vyšetření, je dřívější návštěva zbytečná. 

 

Tak jako vždy, i v medicíně existuje důležitá výjimka. 

Na vyšetření se musíte dostavit ihned, pokud pozorujete zesilující bolest v podbřišku anebo jste začala různě silně krvácet. To jsou závažné příznaky hrozícího potratu nebo mimoděložního těhotenství, což může být i život ohrožující komplikace.

Vynechání menstruace, i když vám vyjde těhotenský test negativní, také nepodceňujte, zvláště pokud si přejete otěhotnět. Zvyšuje se tak riziko neplodnosti a důvod vynechání menstruace by měl být důkladně došetřen.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů