Za slabou menstruaci – hypomenorheu – označujeme nejen její slabou intenzitu, ale i to, že menstruace trvá velmi krátkou dobu. Ztráta krve během takové menstruace obvykle nepřekročí objem 50 ml krve. Pokud zároveň dochází k prodloužení intervalů mezi jednotlivými menstruačními cykly, mluvíme o oligoamenorhee. Pokud cykly zcela ustanou, jedná se o amenorheu. Opakovaná příliš slabá menstruace může být předzvěstí celé řady závažných zdravotních problémů. Ponejvíce je však předzvěstí neplodnosti. To je důvodem, aby se žena o své slabé menstruaci, i když pravidelné, zmínila před svým gynekologem, aby došlo k vyloučení závažných příčin.
Když se ženám přihodí, že jim místo klasické menstruace přijde menstruace slabá, většinou si pomyslí, že jsou těhotné. Nemusí tak tomu být pokaždé. Slabé krvácení může být příznakem nedostatečné hormonální funkce vaječníků nebo příznakem poškození děložní sliznice. Příčin může být několik.
Tou nejčastější příčinou slabé menstruace je změna hladiny hormonů v těle. Nerovnováha estrogenu přitom bývá tím nejčastějším viníkem. Estrogen ovlivňuje tvorbu děložní sliznice, proto když je jeho hladina příliš nízká, nízká je i výška sliznice, což pak během menstruace způsobí zeslabení krvácení. Fyziologicky tak může slabá menstruace provázet první roky menstruačního cyklu dospívajících dívek, dobu kojení nebo se vyskytuje s nastupující menopauzou. Mezi špatné vlivy snižující hladinu estrogenů patří zvýšená konzumace alkoholu, cigaret, antidepresiv nebo špatně kompenzovaný diabetes mellitus (cukrovka).
Dalším viníkem slabé menstruace je často stres, emotivní a velké psychické vypětí nebo příliš namáhavé cvičení. Potom, co cvičení omezíte, začnete více relaxovat, menstruace se obvykle navrací zpět do původního stavu.
S tím souvisí i snaha o neúměrné zhubnutí. Menstruační cyklus je díky hormonům, které ho řídí, ovlivněn zásobou tuku ve vašem těle. Základní stavební látkou hormonů je cholesterol, proto ženy, které jsou velmi štíhlé až hubené, mají s menstruací potíže nejčastěji. Pokud si nechcete vyvolat ztrátu menstruace, a tím neplodnost, netrapte se drastickými dietami pro několik málo kil navíc a začněte dodržovat pravidla zdravé výživy a přidejte nějakou zábavnou fyzickou aktivitu. Výsledky se pak jistě dostaví samy a vy zůstanete zdravá.
Užívání antikoncepce také mění hladinu estrogenu a progesteronu, což může mít za následek zeslabení menstruace. Pro některou ženu se jedná o žádoucí následek, u mladých žen však může antikoncepce, nasazená nevhodně na prahu patnácti let, překrýt poruchu cyklu, která nebyla vyřešena. Problém s menstruačním cyklem je pak bohužel odhalen až ve chvíli, kdy je hormonální antikoncepce vysazena s přáním otěhotnět.
Další hormonálně podmíněnou příčinou slabé menstruace může být vysoká hladina hormonu TSH, což úzce souvisí s hypothyreózou, sníženou funkcí štítné žlázy. Zde však hypomenorheu doprovází i další příznaky např. únava, deprese, otoky, sklon k zácpě, změny v hmotnosti, bušení srdce, brnění prstů, suchá kůže a další. Onemocnění lze snadno zjistit laboratorním vyšetřením krve, které může provést váš praktický lékař nebo gynekolog. Léčbu a další sledování odhalené nemoci pak řídí endokrinolog.
Za slabou menstruací s dlouhým cyklem může být zodpovědný i tzv. syndrom polycystických ovarií (hyperandrogenní syndrom). V tom, co způsobuje tuto poruchu, si nejsou vědci zcela jisti, ale hlavními znaky této poruchy jsou zvýšená hladina androgenů, změna v poměru hladin LH:FSH a typický ultrazvukový obraz vaječníků. Kromě toho tyto ženy jsou často obézní, trpí zvýšeným výskytem tmavého ochlupení a akné a často se přidružuje i porucha metabolismu inzulínu – cukrovka.
Méně častou hormonální poruchou, která je spojena se slabou menstruací nebo její ztrátou, je zvýšená hladina prolaktinu. Poruchu cyklu doprovází zvýšená sekrece z prsů. Po porodu s nástupem kojení jde o přirozenou reakci těla, která ženy většinou netrápí. Běžné jsou tyto změny cyklu také u psychiatrických pacientek, kde se jedná o vedlejší účinek nasazených léků. Prolaktin je hormon, který se vytváří v hypofýze (podvěsek mozkový). Zde vznikají závažné příčiny zvýšení jeho hladiny, které musí být odhaleny. Patří mezi ně prolaktinom – nádor hypofýzy, poškození hypofýzy např. ozářením nebo velmi vzácný Sheehanův syndrom, který vzniká po porodu provázeném velkou krevní ztrátou s následným odumřením tkáně hypofýzy.
Závažnější příčinou slabé menstruace jsou pak nitroděložní srůsty. Zánik dutiny děložní se nazývá Ashermanův syndrom. Může být úplný, s úplnou ztrátou menstruace, nebo v některých případech mohou být v dutině děložní ostrůvky sliznice zachovány a projevem je pak hypomenorhea. Pro vznik Ashermanova syndromu je riziková kyretáž „výškrab“ dělohy po porodu nebo potratu, komplikovaná těžkým zánětem. Ke stanovení diagnózy lze využít gynekologické ultrazvukové vyšetření s aplikací kontrastní látky do dutiny děložní. Diagnostický a navíc i léčebný efekt má hysteroskopické vyšetření, které umožňuje srůsty rozrušit. Následovat musí aplikace antiadhezivních „protisrůstových“ prostředků do dělohy a růst nové sliznice je podporován aplikací estrogenů.