Antikoncepce, ano či ne?

 Začala jste uvažovat o antikoncepci a nejste si jistá, zda je pro vás vhodná nebo jakou metodu zvolit? I když vás může inspirovat zkušenost kamarádky, přesto je nejvhodnější rozhodovat se o svém těle zodpovědně. Nejdůvěryhodnějším zdrojem informací o antikoncepci a pomocníkem při jejím výběru pro vás tzv. „na tělo“ bude jistě váš gynekolog. Přesto, pokud chcete být co nejlépe připravená na rozhovor se svým lékařem, neuškodí si udělat malý přehled o dostupných antikoncepčních metodách. Tak získáte z návštěvy lékaře pro sebe maximum.

Dnes máme na výběr z desítek nejrůznějších hormonálních tabletek, k tomu je tu hormonální antikoncepční kroužek, existují hormonální antikoncepční náplasti a běžně dostupná jsou i hormonální antikoncepční tělíska, která se zavádí dovnitř dělohy. Nesmíme opomenout i nehormonální formy antikoncepce.

I když se od sebe tyto formy antikoncepce výrazně liší a každá z nich je vhodná pro jinou situaci v životě ženy, pokud je antikoncepce dobře zvolená, může být velmi spolehlivá, pohodlná i bezpečná.

Čím začít?

Zamyslete se nad tím, co od antikoncepce očekáváte. Máte stálého partnera, a případné selhání antikoncepce by bylo přijatelným překvapením nebo pro vás těhotenství ještě zdaleka nepřipadá do úvahy? Vhodného partnera teprve hledáte a nebo se ve vztahu navzájem stále ještě poznáváte? Čeká vás dlouhé vyčerpávající studium, zahraniční cesta nebo kariéru neplánujete? Je vaše menstruace silná, bolestivá a obtěžující nebo se s každoměsíčním krvácením cítíte přirozeněji? Můžete ze svého rozpočtu uvolnit jednorázově vyšší částku nebo jste studentka, která si bude antikoncepci hradit z kapesného od rodičů?

Zkrátka jiná metoda je vhodná pro mladou ženu, která plánuje těhotenství během několika příštích let, jiná pro kojící matku a jiná pro ženu, která už má odrostlé děti a další neplánuje.

Bez vyšetření to nepůjde.

Jinak bude samozřejmě probíhat návštěva gynekologa, pokud jste mladá žena, která jde do ambulance poprvé a jinak, pokud vás lékař zná již několik let a nebo pokud jste byla na preventivní prohlídce před několika málo měsíci. V prvním případě vás nemine podrobné gynekologické vyšetření i s ultrazvukem malé pánve a změřením krevního tlaku, v každém případě bude nezbytné projít s lékařem podrobně vaši osobní i rodinnou anamnézu.

Laboratorní vyšetření krve je vyžadováno jen ve specifických případech, a pak je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pokud nesplňujete tyto podmínky, přesto můžete lékaře o vyšetření požádat, ale uhradíte náklady s ním spojené jako samoplátce.

Pokud lékaře neinformujete dostatečně, vystavujete se zbytečnému riziku a vedlejším účinkům. Ty mohou být jen dočasné a trochu nepříjemné, ale také velmi závažné. Ty se u vás sice vůbec nemusí objevit, ale je dobré o nich vědět a ideálně jim předejít.

Nejdůležitějším údajem v rodinné anamnéze je výskyt dědičně zvýšené srážlivosti krve tzv. trombofilní mutace (mutace FV Leiden, mutace FII protrombin), v jejímž důsledku může dojít k velmi nebezpečné trombóze a embolii. Při výběru gynekolog zohledňuje například i to, zda má dotyčná žena sklony k obezitě, křečovým žilám, je kuřačkou či zda trpí cukrovkou, epilepsií, onemocněním jater, neléčeným vysokým krevním tlakem, vaskulární migrénou či Crohnovou chorobou apod.

Zkrátka antikoncepce přináší moderní ženě svobodu v rozhodování o vlastním životě a vhodné době těhotenství, ale rozhodnutí pro užívání by mělo být s plným vědomím z toho plynoucích následků, společenských i zdravotních. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů